Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Autor: Vladimír Silesky | 6.1.2015 o 16:53 | (upravené 4.2.2015 o 18:16) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  220x

Bojovnica pestrá (Betta splendens)
Lezivcovité - labyrintky (Anabantidae)
Teplota: 25 - 30 °C
dH: 10 - 25°
pH: 6 - 8

Znaky: Veľkosť do 6 cm. Nádherné veľké plutvy majú len samce, kým menšie samice sú nenápadne sfarbené. Bojovnicu pestrú vyšľachtili už pred desaťročiami krížením pôvodnej formy bojovnice s podstatne menšími plutvami. Aj rôzne nádherné farebné varianty, z ktorých dva sú na protiľahlej strane, sú vyšľachtené cieleným krížením. Voľne žijúca základná formatiež vykazuje značnú farebnú variabilitu. Druhá zvláštnosť bojovnice je zrejmá z jej pomenovania: Samce (hoci bojovnica je ženského rodu) sú navzájom veľmi neznášanlivé a na malom priestore často spolu bojujú až dovtedy, kým jeden z nich neuhynie. K rybkám iných druhov sa však správajú mierne. Bojová povaha tejto rybky sa v Thajsku, v krajine jej pôvodu, využíva pri zápasoch, na ktorých diváci, podobne ako pri kohútích zápasoch, uzatvárajú vysoké stávky. Krátkoveké bojovnice sa dožívajú priemerne len dvoch rokov.
Pôvod: Juhovýchodná Ázia, Malajzia, Singapur, Thajsko.
Chov: Hoci sa bojovnice často chovajú v spoločenských akváriách, treba ich chovať oddelene. V prítomnosti malých temperamentných rybiek sa necítia dobre a ich krása zaniká. Chováme ich v pároch alebo viac samíc s jedným samcom v nízkej a dobre zarastenej nádrži. Kto chce pozorovať zápas, môže umiestniť dva samce do jedného akvária a oddeliť ich sklenou tabuľou, aby si neublížili. Na vyvolanie agresivity postačí aj zlý pohľad súpera z druhej strany. Toto predstavenie však zbytočne nepredlžujeme, lebo neustále zastrašovanie je pre rybky veľmi trýznivé. Všetky bojovnice sú teplomilné, vyžadujúce teplotu minimálne 25 °C.
Krmivo: Suchá a živá potrava každého druhu.
Odchov: Celkom jednoduchý, lebo bojovnice patria medzi veľmi starostlivých rodičov. Samec buduje pri hladine penové hniezdo z drobných, slinami obalených bubliniek.

zdroj: SCHMITZ S. 1999. Akváriové ryby . Bratislava: Príroda, 1999. 128s. ISBN 80-07-01059-9

Pre ďalšie info klikaj TU: http://www.betta-splendens.php5.sk/

                                        http://silesky.blog.sme.sk/c/372051/wladimir-klitschko-v-akvariu-a-k-a-betta-splendens.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?